G17A-Flyer (türkçe)

Boş bırakılan evleri işgal edelim!
Komşularımız için bilgilendirme

Sevgili komşularımız,
“Hausprojektgruppe Großbeerenstraße” bugün Großbeerenstraße 17a’da yıllardır boş bırakılan daireleri işgal etti.

Evin boş kalma durumu mahallede uzun zamandır biliniyordur. Ayrıca ilçe belediyesi yıllardır binanın sahibi olan Aachener Siedlungs- und Wohnungsgesellschaft mbh’ya amaç dışı kullanım gerekçesiyle yasal uyarılar yolluyor. Aachener Siedlungs- und Wohnungsgesellschaft, 51 katolik vakfın en büyüğüdür (genel merkezi Köln’dedir) ve yaklaşık 24300 daire ve 2300 ticari birimin sahibidir. Şirket 2011 yıllında, Neukölln’de Roman aileler için konut satın alışı ile Berlin medyasında gündeme gelmiştir.

Hausprojektgruppe olarak uzun zamandır dayanışmacı ve karşılıklı destek prensibine dayanan bir topluluk olarak yaşayabileceğimiz bir imkan arıyoruz; yaşlılıkta da. Großbeerenstraße’deki boş bırakılan bina böyle bir imkan sunuyor. Bu nedenle binayı işgal etmeye ve uzun vadede yaşanabilir hale getirmeye karar verdik. (Apartmanda iki daire arada bir kullanılıyor, kullanıcılarla iletişimdeyiz.) Aynı şekilde boş bırakılan ticari birimlerin de mahalleye yönelik kullanımı için de mücadele ediyoruz. Mahallede hangi projeye ihtiyaç duyulduğu kamuya açık bir mahalle forumunda tartışılacaktır.

Berlin’in her yerinde ve civarında da ödenebilir konut eksiktir, kiralar yıllardır sadece bir istikamete gidiyor – yukarıya. Großbeerenstraße mevkinde ilan edilen metrekare fiyatları hem küçük hem büyük daireler için çoktan 20 Euro’yu geçiyor. Evsizlik, yerinden edilme ve artan kiralardan kaynaklayan yoksulluk (mecburi olarak kabullenilir, cünkü taşınmak çoğu kez durumu daha da zorlaştırır) bu gelişmelere ayak uyduramayan herkesi ilgilendirir. Bu kriz koşulları kiracıları ve konut arayanları daha radikal çözümler bulmaya zorluyor. Dolayısıyla ilkbahardan itibaren ödenebilir kiralar ve mahalle merkezleri için işgaller de yine gündemde.

Taleplerimiz:
►işgal edilen dairelere tahliye kararı ve işgalcilere suç duyuru çıkartılmasın!
►Berliner Linie adlı tahliye uygulamasına son!
►Binanın devri hakkında konuşmak üzere Aachener Siedlungs- und Wohnungsgesellschaft bizimle doğrudan görüşmesini talep ediyoruz.

Sevgili komşular, Großbeerenstraße 17a’ya uğrayın ve yerinde bir fikir edinin. Bizimle taleplerimizi ve mahalledeki durumu tartışın. Aachener Siedlungs- und Wohnungsgesellschaft ile görüşmelerin başlatılması için ve polis tahliyesine karşı mücadele edin. Beklenen yerel politikacılarla yerinde konut sefaleti ve çözüm imkanları hakkında tartışılabilir.

Desteğiniz için teşekkür ediyoruz,
Hausprojektgruppe Großbeerenstraße